Deníky Václava Polívky jsou unikátním svědectvím o přelomové době našich dějin!
Začalo to téměř jako pohádka – bylo nebylo...
Půdy starých domů (a to nejen u nás, ale zřejmě všude na světě) leckdy ukrývají podivuhodná tajemství. Není tedy asi nic překvapivého na tom, když se v roce 2012 v podkrovních prostorách jednoho norského domku našly čísi staré, již notně zaprášené deníky. To se stává, že. Po prvním zběžném prolistování se ovšem ukázalo, že tu řada věcí takříkajíc „nehraje“. Tak třeba to, že jsou napsány v jakémsi podivném, neznámém jazyce. Úterý 30. ledna 1944 – toho dne byl učiněn první zápis. Poslední pak ve čtvrtek 4. března 1948...
Ne, nyní nezazvoní zvonec a pohádky nebude konec! Pouze se vrátíme do reality...
Nechci se podrobně rozepisovat o tom, jak se mohlo stát, že se v dalekém Norsku ocitly deníky českého mladíka z Prahy, neboť je to dlouhá a spletitá historie. Řekněme si pro začátek jen tolik, že v době, kdy je začal psát, bylo Václavu Polívkovi necelých 18 roků.
Protektorát, pražské povstání, necelé tři roky relativní svobody a komunistický puč. To je, dá-li se to tak říct, politický rámec, v němž se deníkové záznamy pohybují. Vášní Václava Polívky byla hudba, které se věnoval jak teoreticky (komponování), tak i prakticky (vynikající hra na čelo a klavír), takže je logické, že se v jeho zápiscích neustále objevují zmínky o návštěvách koncertů, hudebních večerech s kamarády atd.
Velmi zajímavé jsou i pasáže, popisující cesty do zahraničí