sobota 18. ledna 2025

AURELIUS AUGUSTINUS: O TROJICI



Úchvatná četba – velký církevní učitel je teologickým, psychologickým i filosofickým géniem!

Ten příběh je dobře známý:

Svatý Augustin se prochází po mořském břehu a přemýšlí o tajemství Boží Trojice. Potká se s dítětem, které si v písku vyhloubilo důlek a nalévá do něj vodu. Na otázku, co to dělá, se mu dostane odpovědi, že tam chce přelít celé moře. Augustin řekne, že něco takového se mu přece nikdy nepodaří, načež dítě odvětí: „Dříve já přeliji moře do toho důlku, než ty vyzkoumáš tajemství Trojjediného Boha.

V nakladatelství Vyšehrad nedávno vyšlo teologické pojednání Aurelia Augustina s názvem O Trojici (jedná se o soubor patnácti knih, v nichž se tento duchovní velikán zamýšlí nad kruciálním dogmatem katolické víry). Jestliže jsem si napsal o recenzní výtisk (který mi byl vzápětí ochotně poskytnut, za což zmíněnému nakladatelství upřímně děkuji), pak tomu nebylo proto, že bych se snad považoval za renomovaného teologa, schopného podat zasvěcený výklad této navýsost „komplikované“ publikace, ale z mnohem skromnějšího důvodu – jako katolický křesťan jsem se chtěl dozvědět, jak hluboko se svatému Augustinovi podařilo proniknout do záhady, která se zdá být (viz úvodní legendární příběh) lidskému rozumu nepřístupná. Následující řádky tudíž nebudou a ani nemohou být klasickou recenzí, nýbrž reprodukcí některých myšlenek, které mne při četbě napadly.

Nejdříve považuji za vhodné zmínit, že se již dlouho zajímám o osobu a dílo církevního otce Tertuliána. Mám v knihovně dvoudílný knižní soubor s názvem Tertullians ausgewählte Schriften  jedná se o německý překlad jeho nejdůležitějších spisů. V pojednání Die Prozesseinreden gegen die Häretiker (Procesní řeči proti heretikům) se na jednom místě píše:

„Existuje pravidlo víry, podle kterého je jen jeden jediný Bůh a žádný jiný, totiž ten, který z ničeho stvořil svět a to skrze své Slovo, jež všemu předcházelo. Tímto Slovem nazýváme jeho Syna, který jakožto Bůh se různými způsoby zjevoval patriarchům, promlouval k prorokům a posléze se z Ducha a mocí Boha Otce vtělil do Panny Marie, v níž se stal člověkem a narodil se jako Ježíš Kristus. Potom vyhlásil novou smlouvu a nové zaslíbení Božího království a konal zázraky. Byl přibit na kříž a třetí den znovu vstal. Vystoupil do nebe, sedí po pravici Otcově a na místo sebe seslal Ducha svatého, aby posiloval věřící a opět přijde ve slávě, aby svaté odměnil věčným životem a nebeským zaslíbením a zlé odsoudil k věčnému ohni poté, co se vzkříšeným tělem všichni vstanou. Tato Kristem zjevená víra nepodléhá žádnému přezkoumávání...

Tento text zde uvádím proto, že pochází z doby kolem roku 200 po Kristu a je tudíž fascinujícím svědectvím o mimořádně rychlém ustálení základních pravd katolické víry. Citovaná pasáž z Tertuliánova spisu je zároveň teologicky mistrným zdůvodněním nauky o Boží Trojici, která se následně nijak neměnila, nanejvýš precizovala v reakci na nejrůznější hereze. A byl to právě Aurelius Augustinus, kdo s rozhodností sobě vlastní, navíc podepřenou mohutným intelektem, přesvědčivě dokazoval to, co Církev od počátku věřila!

Podle toho, jak jsem jeho spis pochopil, se Augustin zaměřuje na dva aspekty učení o Trojici. Nejdříve z Písma svatého (především Janova evangelia a Pavlových listů) dokazuje, že ve své nejvnitřnější existenci Bůh skutečně substituuje ve třech soupodstatných formách. Některé Ježíšovy  výroky, které se tomu zdají odporovat (Otec je větší než já.“ O tom dni neví nikdo, ani Syn, pouze Otec.) vysvětluje tak, že Ježíš v takových případech  mluví jakožto Bohočlověk s akcentem na své lidství, zatímco jindy (Já a Otec jsme jedno. Kdo vidí mne, vidí Otce.) se prezentuje jako Bůh. Nemohl jsem neobdivovat brilatní logiku, s níž Aurelius Augustinus tyto své teze dokazuje, včetně jeho jasnozřivého vhledu do problematiky vztahu Ducha svatého k Otci a Synovi, kdy přesvědčivě vyvrací ariánský blud.

Poté se zamýšlí nad tím, zda tuto Trojjedinost můžeme nějak racionálně pochopit. Augustin zde vychází z teze, že pokud Bůh stvořil člověka ke svému obrazu či podobě, pak to znamená, že (nehledě na zátěž dědičného hříchu) něco z Boha v sobě musíme všichni mít. Jelikož se toto něco" nemůže vztahovat k tělu (Bůh je netělesný), musí být ona Boží podoba implementována v duši. Ovšem jakým způsobem? Aby tuto otázku zodpověděl, pouští se Aurelius Augustinus do mimořádně hlubokých teologických, psychologických a filosofických úvah, v nichž se naplno projevuje jeho genialita a ruku v ruce s tím rovněž stupňují nároky na inteligenci čtenáře. S potěšením však mohu říct, že autorův vybroušený literární styl a permanentní snaha o co nejsrozumitelnější výklad složitého tématu do značné míry ulehčují jeho pochopení a dělají z pojednání O Trojici dokonce čtivou záležitost!

Závěrem nemohu opomenout vyjádřit svůj respekt a obdiv Lence Karfíkové za skvělý překlad, jakož i za úvod, vysvětlivky a komentáře. I díky této její všestranné profesionalitě k nám velký církevní učitel promlouvá z hlubin věků krystalicky čistým jazykem a současně burcujícím hlasem!

SEWERYNA SZMAGLEWSKA: DÝM NAD BŘEZINKOU

 





















Literatura faktu par excellence a současně dílo vysoké umělecké úrovně!

Vzpomínkových knih lidí, kteří přežili Osvětim, jsem recenzoval již hodně (je možné, že jejich počet se blíží dvěma desítkám). A tak si s každou další říkám, jak to udělat, abych se neopakoval jistě, vždy se jedná o originální příběh, ovšem vnější kulisy zůstávají stejné, což recenzentovi do značné míry stěžuje manévrovací prostor. Popisovat vždy znovu selekce, krematoria, bestialitu esesmanů či vyjmenovávat jednotlivá obrovského táborového komplexu by totiž bylo příslovečným nošením dříví do lesa, neboť toto všechno je notoricky známé. A tak jsem se před časem rozhodl, že recenze tohoto druhu budu pojímat trochu volněji a dám v nich zaznít nejrůznějším asociacím, které ve mně četba vyvolá. Pokusím se o to i nyní.

Podobně jako např. Primo Levi sepsala Seweryna Szmaglewska své vzpomínky krátce poté, co v lednu 1945 Rudá armáda Osvětim osvobodila, což jim přidává na plastičnosti, autenticitě a bezprostřednosti. Tím pochopitelně nechci říct, že v knihách těch, kdo o osobních zkušenostech s holokaustem psali později, snad zmíněné atributy absentují. Přesto však bývá minimální časová prodleva mezi prožitým a zapsaným významným historiografickým faktorem. Platí to i v případě knihy Dým nad Březinkou.

Hned na začátku (aby pak pokračovala s neztenčenou intenzitou až do konce) na nás doslova dýchne hrůzná atmosféra obrovské zadrátované plochy, kde se v kójích dřevěných baráků, původně určených pro koně, tísní tisíce nešťastnic, bojujících s vypětím všech sil o přežití. Popis jednoho takového docela obyčejného dne zabere přes dvacet stran první kapitoly! Polská autorka prokazuje velký smysl pro detaily a jakési svérázné momentky (a to i přírodního charakteru), což z jejího vyprávění činí surrealistické drama s obrovským vnitřním napětím. Ocitáme se např. na apelplacu při přepočítávání vězeňkyň a jen tak mimochodem se dozvíme, že nad Březinkou nikdy nepřelétne jediný pták odhání je pronikavý pach spalovaných těl, nebo snad tuší, že tomuto prokletému místu je lépe se zdaleka vyhnout? Jiný, na první pohled idylický obrázek  mlžný opar, z něhož prosvítají první paprsky slunce. Nádhera! Pouze však do okamžiku, kdy spatříme postavu vyhublé ženy, ztěžka kráčející k drátům nabitým elektřinou, aby v nich učinila konec svému utrpení...

A čím postupujeme dál, tím víc seznáváme, že Seweryna Szmaglewska má vskutku neobyčejné literární nadání a že Dým nad Březinkou není pouhou statistikou či rekapitulací hrůz, ale fascinují analýzou dvou zcela rozdílných a přitom navzájem se prolínajících fenoménů, totiž duševní velikosti a ušlechtilosti jedněch a bezohlednosti, krutosti a zákeřnosti druhých lidských bytostí. Čtenář se mnohokrát stěží ubrání slzám a bezděčně jej napadá otázka: Je možné po Osvětimi věřit v Boha?

Takto se ptá ve své autobiografické knize Elie Wiesel a dostává se mu odpovědi: Je možné po Osvětimi v Boha nevěřit? Ano, známe celou řadu hrdinů, u nichž ani peklo vyhlazovacího tábora neotřáslo jejich vírou, ba naopak. Katolický kněz Maxmilian Kolbe se nabídl, že podstoupí za jiného vězně smrt hladem v podzemní kobce obávaného bloku č. 11. Stejně statečně a neochvějně zemřela i Edita Steinová, katolická řeholnice a proslulá filosofka. V knize Dým nad Březinkou je autorka fascinována jistou paní Kosciuzskovou, polskou lékařkou, o níž mimo jiné píše: Její šedivoučké vlasy a vyhublou tvářičku vidíte stále mezi těžce nemocnými. V kolika očích budí její přítomnost teplý záblesk víry a naděje! Na jejích pohybech, postavě a tváři je vidět, že plní svou svatou povinnost. Dala nejpřísnější nařízení, že si přeje být probuzena v kteroukoli hodinu noční, jakmile ji bude někdo potřebovat.

Mnohé v knize upomíná na Franze Kafku. Třeba esesák Effinger, který pro své ženy obstarává luxusní oblečení nikoli z nějakého altruismu, ale proto, aby jeho část tábora měla pověst vzorové zóny. A když je naopak krutě trestá, nedělá to ze sadismu, nýbrž z jakéhosi zvráceného smyslu pro pořádek a disciplínu. Stejně jako poručíkovi v Trestanecké kolonii, i jemu jde na prvním místě o to, aby stroj byl dobře promazán a mohl tak řádně vykonávat svou hrůznou činnost. Jak víme, ve zmíněné Kafkově povídce tato horlivá aktivita skončila důstojníkovou sebedestrukcí. Nechme se překvapit, k čemu povede vzorné plnění povinností u esesáka Effingera...

Jak relativním pojmem je čas! Seweryna Szmaglewska přišla do Osvětimi 6. října 1942 a skutečnost, že tu přežila víc jak dva roky, je skoro zázrak. Vždyť tady se vegetovalo (životem to lze nazývat stěží) ze dne na den, přičemž každý z nich mohl být tím posledním. V jednu chvíli mi vytanulo na mysli několik veršů Vladimíra Majakovského:

V kovárně času dmýchá se a kalí

a už zas další den se zved

odtamtud s rachotem se valí

strašlivá lavina let!

Ano, drtivá tíha času... Kde jinde ji kdy člověk pociťoval víc, než právě v Osvětimi, kde jinde se minuty, hodiny a dny vlekly pomaleji a bezútěšněji a čekání na vytoužený den svobody bylo beznadějnější než na tomto místě přímo metafyzického Zla?

Kniha Dým nad Březinkou se plným právem řadí mezi nejúchvatnější svědectví o holokaustu a přečíst si ji je skoro povinnost!